Bir pırlantanın sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir şeyin pırlanta olarak sunulmasıdır.

Pırlanta diye satılan en yaygın yapay taşlar kübik zirconia, zirconium silicate ve beyaz safirdir. Sonrasında tüm sahtelerin kralı geliyor: moisanit. Pırlanta diye satılması en kolay olanı budur, çünkü bir pırlanta gibi parıldar, ışıldar ve aynı göz alıcılığa sahiptir. Bir de laboratuarlarda üretilmiş pırlantalar var, bunlar da gerçek pırlantalarla aynı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir.
Bir pırlantayı kontrol ediyorsanız, eğer yapmanıza imkan varsa, kendi kendinize yapabileceğiniz basit testler var: 

  • Şeffaflık Testi: Pırlantanız henüz serbestse (yüzüğe monte edilmemişse) ilk olarak temiz olduğundan emin olun, sonra pırlantayı sivri ucu (culet) yukarı gelecek şekilde bir gazetenin üstüne koyun. Gerçek bir pırlanta ile kelimeleri açık şekilde göremezsiniz. Bir pırlantanın içinden bakıyorsanız, kelimeler biraz buğulu bir şekilde görünmeli. Ancak bu testle ilgili istisnai durumlar var: bazı gerçek pırlantalar sığ kesilmiştir ve bu da yazıyı okumanıza olanak verir.
  • Yansıma Testi: Bir pırlantanın yansımaları gri tonlarındadır. Eğer bir gökkuşağı görecek olursanız, ya sahte ya da düşük kalite bir pırlantaya bakıyorsunuz demektir. Ayrıca gerçek pırlantalar, sahte pırlantaların aksine, tüm taraflarından yansırlar.
  • Yüzük Malzemesi: Gerçek bir pırlanta, yüksek kalite altın ya da platin üzerine yerleştirilmelidir, fakat herhangi birisinin pahalı bir tektaş veya pırlanta yüzük üzerine de sahtesini yerleştirebileceğini unutmayın.
  • Buğu Testi: Taşın yağdan ve kirden arındırılmış olduğuna emin olun. Sonra taşa üfleyin. Eğer dört saniyeden fazla buğulu kalırsa sahtedir.
  • Aşınma Belirtileri: Eğer fazlaca sıyrık ve çentikler bulunuyorsa, pırlanta sahtedir.


Tanınmış yerel bir kuyumcudan ya da değerli taşları inceleyen ünlü laboratuarlardan (GIA ve HRD gibi) derecelendirme sertifikasına sahip olan internet üzerindeki bir satıcıdan pırlanta almak gerçek bir pırlanta aldığınızın garantisidir. Özel bir topluluktan aldıysanız ve sertifikanız yoksa pırlantayı termal, ağırlık ve ışınım testlerine tabi tutarak bileşimini ve kıymetini sertifikalayacak bağımsız, tanınmış bir ekspere kontrol ettirin. Eğer bir şüpheniz varsa, sahte bir pırlanta almadığınızı ancak güvendiğiniz bir profesyonel kuyumcuya pırlantanızı inceleterek garanti altına alabilirsiniz.

LÜTFEN DİKKAT: Pırlantanın sentetik yada naturel olduğu ancak laboratuvarda test ile kesinleşir dolayısı ile bu konuda mesaj ya da telefonla destek veremiyoruz.