SAFİR NEDİR?


Safir, Elmastan sonra en sert kristaldir. Yüksek ısılara dayanıklıdır. Bir ismi de “gök yakut” tur. (Safir ve Yakut aynı mineralin farklı renklerde bileşimidir.) 
Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında bulunan safirler, doğal yollarla en zor bulunan taştır. Elmastan dahi nadir bulunurlar. 
Safir asil ve büyülü güzellikte bir taştır. Her baktığınızda farklı bir mavinin derinliğini hissedecek ve huzur bulacaksınız. Safirin ana rengi muhteşem bir mavidir; dünyadaki insanların yaklaşık %50 sinin en sevdiği renk olan mavi. Kadın ve erkek ikisine de hitap eden ve ilgisini çeken renk olan mavi.  Safire kullanım olarak unisex diyebiliriz; erkekler tarafından da ilgi gören nadir taşlardandır. 
Temel renk teması mavi olmakla beraber safir her çeşit renkten olabilir; maviden siyaha geniş bir renk skalasına sahiptir. Mavinin koyu tonları ve lacivert safirler çok yaygın olsa da, pembe, turuncu, sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde safirler de mevcuttur. Rengi, özünde barındırdığı Safir kristali elementine göre değişir. Mesela Titanyum gibi bir element varsa kristal mavi yansıma verir, bundan dolayı rengi mavi olur. Krom elementi varsa kırmızıya yakın bir ton verir. ( Krom elementi yoğun olduğu takdirde tam kırmızı olacaktır ki o zaman kristal yakut olarak adlandırılmaktadır. Safir ve yakutun özü aynı kristaldir. İkisi, aynı mineralin barındırdığı farklı elementler sebebiyle oluşan iki farklı rengidir.) Rengin doygunluğu da barındırdığı mineralin yoğunluğuna bağlıdır. 

Bütçeniz uygunsa renkli taşlarda 1 karat ve üzeri ağırlığa talip olmanızı öneririz. Çünkü bilhassa zümrüt ve diğer renkli değerli taşlarda, taşın kendine özgü karakteristiğini, dokusunu, ışıltısını ve  büyüsünü daha iyi görebilir hissedebilirsiniz.  

Safir takı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Safir, pırlantadan sonra en sert taş olması nedeniyle darbelere oldukça dayanıklıdır. Parfümler, spreyler ve makyaj malzemeleri safirin parlaklığının kaybolmasına neden olabilir. Köpüklü su ve diş fırçası yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir. Sonrasında bol su ile durulamak gerekir. Safir her ne kadar sert bir taş olsa da, kullanılmadığı zamanlarda metal kısmının çizilip zarar görmemesi için diğer mücevherler ile karışık bir şekilde saklanmamalıdır.

Safir hangi mücevherlerde kullanılır?

Safir mücevher üreticilerinin çok sık kullandığı bir taştır. Çoğunlukla yüzük, kolye, küpe ve gerdanlıklar üzerinde pırlanta taşlar ile birlikte kullanılır.  Set olarak kullanabileceğiniz gibi tek 

bir kolye vs olarak tek de kullanabilirsiniz. Mavinin neredeyse her tonunda bulunabilen safirde  renk tercihi tamamen sizin zevkinize bağlıdır.                 

Safir hangi kıyafetlerle birlikte kullanılır?

Kullanacağınız takıdaki taşların rengi, görünümünüzün bütünlüğü için büyük önem taşımaktadır. Safir ilepırlanta birleşimi bir mücevher, fantazi kıyafetleriniz için asalet katan bir aksesuar olacaktır. Safirin diğer değerli taşlara göre bir ayrıcalığı da günlük ve spor kıyafetlerle de kombine edilebilmesidir. Safir taşlı bir takı günün her saatini ve her ortamı taşıyabilecek özelliğe sahiptir.                                

Safir taşının faydaları nelerdir?

Safir Taşının Manyetik Etkisinin;

•    Fiziksel olarak; Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği, vücuttaki salgı bezlerini harekete geçirici özelliği bulunduğu söylenir. 
•    Psikolojik olarak ise; inancı güçlendirerek kişiye güven verdiği, şefkat duygusu vererek ruhsal duyarlılığı artığına, özgürlük hissi verdiği, sezgiyi kuvvetlendirip konsantrasyonu artırdığı düşünülür.  Sevgide ve  dostlukta bağlılığı sağladığına ve yanlış davranışları engellediğine inanılır. “Denge” kristalidir. 
•    Yay , Terazi , Boğa , Balık burçlarının taşıdır.

Bugün bilinen en büyük safir; 563 karat büyüklüğündeki Hindistan Yıldızı’dır. Bu taş, New York Doğal Tarih Müzesi’nde teşhir edilmektedir. 330 karat büyüklüğe sahip olan bir diğer safir ise Asya’nın Yıldızı adlı taştır ve Washington DC’de sergilenmektedir.

Dünyada en değerli ve ünlü safirler  Hindistan’dan çıkmışlardır. En iyi mavi safirler; Burma,Sri Lanka ve Hindistan’da çıkarılmaktadır.  Tayland, Avustralya ve Nijerya kaynaklı safirler koyu mavidir. Neredeyse siyahmış izlenimi verirler.  Bunlara “gece mavisi safirler” de denilmektedir.  ABD’de üretilen safirlerde ise çekici, metalik mavi bir ton ağır basmaktadır. Bunlar dışında Kamboçya, Brezilya, Kenya, Malawi ve Kolombiya diğer safir kaynaklarıdır.

Tarih:

Safir, tarih boyunca mücevherlerde kullanılmış, hanedan ve kudret taşlarından biri olarak kabul edilmiştir. Krallar taçlarında, broşlarında ve evlilik yüzüklerinde bu taşı kullanmıştır. Eski Mısır’da safirin Tanrı Horus’un gözü olduğuna inanılırdı. Eski İran’lılar ise Yunan tehdidine karşı korunmak için üzerlerinde safir taşırlardı. Ortaçağ Avrupası’nda papazlar safirli mücevherler giyer, bu mücevherlerin kötü ve zararlı güçleri yok edeceğini düşünürlerdi. Tüm bunların ötesinde, safir ile ilgili şöyle bir eski inanış mevcuttur; Safir, yapısı gereği bir panzehirdir ve örneğin safirle zehirli bir yılan aynı kaba konduğunda, taştaki ışınların panzehir etkisi yılanı öldürecektir. Test eden olmuş mudur bilmiyoruz, bilginize 🙂

Kimya’da:

Safir, alüminyum oksitin (Al2O3) kristal formudur. 
Elmastan sonra en sert mineral Korindondur (Alüminyum Oksit). Cam parlaklığında, saydam ve türlü renklerde bulunur. Kırmızı renkli olanları hariç bütün Korindon çeşitlerine safir (Gök yakut)denir. 

(Kırmızı olanı ise Yakuttur. Safir ve Yakut aynı mineralin farklı bileşimleridir.)

Doğal olarak bulunur ya da üretilebilir. Sertliği Mohs sertlik skalasına göre 9’dur.