İçeriğe geç

Hem alınır hem alınmaz. 😊

Aslında lüksler yatırım amacı olmaz gibi görünüyorlar.

Mesela boğazda güzel bir akşam yemeği yemek bir yatırım olabilir mi?

Ruhunuza iyi geliyorsa psikolojik bir yatırım olarak değerlendirebilirsiniz elbette, o başka. 😊

Veya özel bir kıyafet, bir yatırım aracı olabilir mi? 14 gün sonrasında, aldığınız fiyatın oldukça altında nakite dönüştürebilirsiniz.

“Pırlanta mücevherler” ise en özel lüks tüketim ürünleridir. Çünkü mücevheri oluşturan her unsur bizatihi değerlidir. Pırlanta bir mücevherin madeni, en kıymetli, uzun ömürlü ve yatırımlık maden olan altın olarak değerli iken, üzerindeki taşlar da pırlanta olarak değerlidir. Pırlanta için, dünya çapında, dolar bazında fiyatlandırma söz konusudur. Hem alım-satım hem de üzerindeki işçilik dolar bazında hesaplanır. Türkiye’de de pırlanta alım ve satımı ve işçiliği dolar bazında hesaplanarak Türk Lirasına çevirilmektedir. Belli bir zamanda, belli bir fiyatla sunulan ürün, farklı bir zaman diliminde, dolar kurundaki değişim oranınca güncellenen bir fiyat ile sunulmak durumundadır. Son bir senedir Türkiye’de dolar kurundaki değişkenlik, pırlanta için stabil bir fiyat politikasına izin vermemektedir.

Sizden geri dönen ürünler için de benzer bir durum söz konusudur. Uluslararası sertifikalı ikinci el pırlanta satışı noktasında ilk ve tek olan Büşra Mücevherat, ikinci el için alım-satımı için bir merkezdir. Getirdiğiniz bir pırlanta ürün değerlendirilirken, madeni altın, taşı dolar olarak hesaplanır ve toplam bedeli Türk Lirasına çevirilerek size verilir.

Sizden gelen ürünler için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır:

Sıfır aldığınız bir ürünü, 14 gün sonrasında herhangi bir sebeple iade etmek istediğinizde, ürün bizim tarafımızdan artık ikinci el olarak satışa sunulacağı için kayıp kaçınılmazdır. Bu kayıp, ürün çeşidine, işçiliğine, ürün üzerinde yapılan veya yapılacak ekstra işlemlere ve günün kuruna göre dinamik olarak değerlendirilmektedir. (Ürünü hiç kullanmamış olsanız ve atölyemizde tamamen sıfırlanmış olsa dahi, el değiştirdiği için etik olarak ikinci el kategorisinde sunuyoruz. Daha detaylı bilgi için “İkinci El Pırlanta” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz).  

İkinci el aldığınız bir ürünü iade etmek istediğinizde ise, ürün yine ikinci el olarak satışa sunulacağı için kaybınız daha az olacaktır. Bu kayıp, bazı ürünlerde sadece alım-satım farkı olabileceği gibi, yine, ürün çeşidine, işçiliğine, ürün üzerinde yapılan veya yapılacak ekstra işlemlere ve günün kuruna göre dinamik olarak değerlendirilmektedir.

Pırlanta Yatırım Amacıyla Alınır mı?

  • 2 min read