İçeriğe geç

Tektaş Pırlanta’nın Detaylı Anlatımı

Hoş geldiniz…

Pırlanta’nın değerini belirleyen 4C (Carat, Color, Clarity, Cut) özelliğini duymuşsunuzdur. Biz 5C yaptık. Belki de en önemlisi 5.C (Certification).

1) Karat (Carat): En çok bilinen ve önemsenen özelliktir. Ağırlık birimidir. Göz ile ayırt etmesi en kolay olan özelliktir. 2 tane taşı yan yana koyduğunuzda hangisinin daha büyük olduğunu hemen hemen her göz seçebilir.  Türkiye’de ortalama tercih edilen taş boyu 0.30 karat ağırlığıdır.

2) Renk (Color): Diamond sözcüğünün “D” sinden başlayan alfabede “Z” harfine kadar kategorilendirilir. Türkiye piyasasında en yaygın kullanılan, “H” rengidir.

D rengi ile H renginin farkını, belli bir ışık düzeyinde dikkatlice baktığınızda fark edebilirsiniz. Bir püf noktası söyleyelim. Taşlara külah kısımlarından baktığınızda renk farkı daha net görünür. Çünkü yukarıdan baktığınızda taşın parlaklığından renge odaklanmak zor olur.  

Peki D rengi ile H rengini günlük ışıkta ya da evde baktığımızda ayırt edebilir miyiz ? Bunun cevabı aslında “Hayır”. Özellikle bir ürün bir süre kullanıldıktan sonra D ile H taşı ayırmak neredeyse olanaksız hale geliyor. (Taşlar bakımları yapıldığında ilk günkü gibi tertemiz olur. Kalıcı bir hasar olmaz.)  Çünkü tektaşlar kullanıldıkça taşın külahı bir tabaka ile kaplanır (krem, parfüm vs.)

Şimdi hangisini seçeceğiz öyleyse? İnsan çok fark edilmeyeceğini bilse bile daha iyi olsun istiyor genelde 🙂 Biz de öyle istiyoruz 🙂 
Bu aşamada bütçemiz devreye girecek ve alternatifleri değerlendirmek gerekecek.

3) Berraklık (Clarity): Her pırlantanın içerisinde doğal oluşumundan gelen lekeler (doğanın izleri) vardır. Bu izler arttıkça taşın fiyatı düşer. Türkiyede en çok satılan taş türü VS ve SI kategorileridir. Doğanın izleri her zaman siyah olmaz.Bazen beyaz bir bulut gibi, bazen de sadece beyaz bir çizik olarak görülebilir.

Peki biz hangisini seçmeliyiz? Neye göre tercih yapmalıyız? 

0.10 – 0.50 karat arası taşlar:  Bu seviyelerde eğer sizden özel bir talep yoksa “SI” taş tercih edebilirsiniz. Çünkü bu boy taşlarda SI izlerini gözle görmeniz mümkün değildir.  Size fiyat avantajı sağlayacaktır. 

0.50 – ve daha büyük taşlar: Taşlar büyüdükçe içerisindeki “SI” izleri yansımalarla görme ihtimaliniz artmaya başlar. Bu yüzden “VS” taşları tercih ederek daha lekesiz taşlar kullanabilirsiniz. Ancak “VS” taşlar “SI” taşlara göre biraz daha yüksek fiyatlıdır. Bu seviyedeki taşları görerek almanızı tavsiye ederiz. Eğer şanslı gününüzdeyseniz güzel bir “SI” taşa denk gelebilirsiniz. Ve bu durum size fiyat avantajı sağlayacaktır. 

Pike Taş (I1 – I2 – I3): “SI” seviyesinden daha fazla izi ifade eder. Taşı çıplak göz ile dikkatlice incelediğinizde izleri görmeniz mümkündür. Bu taşların fiyatları daha uygundur. Eğer odak noktanız taşın büyüklüğü ise pike taş düşünülebilir. Ancak alacağınız taşı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazen göze hoş gelmeyen pike taşlar olduğu gibi, çok güzel parlayan tercih edebileceğiniz taşlar da karşınıza çıkabilir.

Pike taşlar kalitesiz taş gibi görülürken, özellikle pike taş isteyen pırlantaseverler de olabiliyor. Pırlantanın doğasından gelen izlerin çok olmasında sakınca görmeyip, aksine daha doğal bir görüntüyle daha uygun fiyata almak da bir bakış açısı.

4) Kesim (Cut): Pırlantanın ışıltısını veren en önemli özelliklerden biri.  Taş, kesimi sayesinde dışarıya daha fazla ışık yansıtıyor ve o muhteşem görünümünü yakalıyor. Eski kesim taşlarda bariz bir fark varken, günümüz teknolojisinde taş kesimleri standartlaşmaya yakın. 
Önceki özelliklerde insanın etkisi yokken, kesim faktörünün baş aktörü insandır. Gelişen teknoloji ile standartlaşsa da, doğadan çıkan taş müsade ettiği ölçüde uygun kesimler yapılabilir. Bazı taşlar doğadan mükemmel kesimlere uygun çıkarken, bazıları orta seviyede kesime mecbur bırakabilir.

5) Sertifika (Certification): Yukarıda bahsettiğimiz 4C özelliklerinin, hangi kuruluş ya da kim tarafından belirlendiğinin belgesidir.  

Her firma kendi sertifikasını verir. Bizim tavsiyemiz, eğer özel taşlar talep ediyorsanız (D, E, F renklerinde 0.30 ct’nin üzerinde) Uluslararası Taş Sertifikası talep edin. Her firma, farklı standartlarla sertifikalandırma yaptığından dolayı, bir firmanın G color rengi diğer firmada H color olarak sunulabilir. Bir firmanın VS berraklığı diğer bir firmada SI veya daha düşük seviyelerde sertifikalandırılabilir. Tüketicinin ayırt etmesi zor olan renk ve berraklık özelliklerinde yanılma olmaması ve içinizin rahat etmesi için uluslararası taş sertifikasını öneririz.

Sertifikalarla alakalı daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu sayfayı okuduktan sonra aklınıza takılan soruları lütfen bizimle paylaşın ve beraber cevaplandıralım. Bize ulaşmak için;

-0212 603 22 44 telefon numarasından arayabilirsiniz.
-Randevu almak için telefon veya online destek aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Bir sorunuz yok ise tektaşınızı seçmeye başlayabilirsiniz. 

                                                                                                     Büşra Pırlanta Taş Uzmanı

                                                                                                     Ruşen HOŞHANLI

Büşra Pırlanta

BEDAVA
İNCELE