Pırlantada Sertifika Güvenliği

Sertifika, pırlantanın kimliğidir. Pırlantanın 4C kuralına uygunluğunu ve orjinalliğini kanıtlayan belgedir. Aslında 5. C niteliği taşıyan certification, önceki 4c’nin kim veya hangi kuruluş tarafından belirlendiğinin belgesidir.  

Alınan her pırlanta için firmalar sertifika verir. Firma sertifikaları firmaların belirlediği 4c değerlendirmesine göre basılır. Her firmanın kendi insiyatifinde olan bu sertifikalar malesef her firma tarafından aynı standartlarda uygulanmaz. Örnek verelim ; Bir firmanın H rengi dediğine diğer bir firma F renginde diyebilir. Bu durumda ya pırlanta satıcınıza güvenerek alışveriş yapacaksınız, ya da ürün için 2. sertifika olan uluslararası sertifikayı talep edeceksiniz.  

Peki uluslararası sertifika nedir? 

Biz anlatalım. Aklınızda soru işareti kalırsa lütfen bizi arayıp soru işaretlerini giderin.

Uluslararası sertifikalarda da hassas bir ayrım mevcuttur. Taş Sertifikası ve Mücevher Sertifikası olmak üzere 2 çeşittir.

1- Uluslararası Taş Sertifikası (önerilen) (yanılma payı sıfıra yakın, sadece taşa aittir, model değişse de kalıcıdır)

2- Uluslararası Mücevher Sertifikası (taş montür üzerindeyken ürünün tamamına verilen sertifika) 

Taş Sertifikası (Uluslararası)

Taş sertifikası, 

-Pırlanta çıplak haldeyken(montüre yerleştirilmemişken) incelenmesiyle yapılan değerlendirme sonucu, bağımsız bir kuruluş tarafından verilen sertifikadır. Taş çıplak haldeyken incelendiği için her açıdan ve daha detaylı incelenmesi mümkündür. Bu yüzden bu sertifikalandırmada hata payı sıfıra yakındır.En geçerli sertifika türüdür.

-Sertifika sadece taşa ait olduğundan, olası bir model değiştirmede sertifikanız hala geçerli olacaktır. 

Mücevher Sertifikası (Uluslararası)

-Mücevher sertifikası ürünün tamamına verilen sertifikadır.Genelde ürün fotoğrafıyla beraber altın ve taş bilgilerini içerir.

-Mücevher sertifikasında, taş montüre mıhlandıktan(takıldıktan) sonra taşın incelemesi yapılır. Taşın bazı kusurları kapanarak, çıplak halindeki değerlerinden daha üst kalite sertifikalanabilir. 
Bir örnek ile açıklayalım; 
Taş sertifikası çıkartılan bir taş değerleri H SI1 gelmişken, aynı taş montüre koyulduktan sonra yapılan incelemede G VS değerinde sertifikalanabilir. Yani renk ve berraklık özelliklerinde 1 er seviye artış meydana gelmiş gibi görülebilir.

Taş Sertifikası ile Mücevher sertifikasını kıyaslayacak olursak, ikisi de uluslararası olarak geçmesine rağmen taş sertifikası daha geçerli bir sertifikadır. 

Eğer bu sayfaya ulaşıp okuduysanız ilk doğru adımı atmışsınız demektir. Eğer aklınıza takılan sorular olduysa lütfen bizi arayın. Ayrıca müsait bir zamanınız olduğunda randevu ile taşları beraber inceleyebiliriz.