İçeriğe geç
Elmas
Elmas

Billûrlaşmış saf karbondan ibâret, çok sert, çok kıymetli parlak taş.

Elmas

Elmas, üç boyutlu kristal yapıda sıralanmış karbon atomlarından oluşur. Mohs sertlik skalasında en yüksek değer olan 10 değerine sahiptir. Öyle ki elmas kendisini çiziğe uğratmadan dünyadaki bütün malzemeleri çizebilecek ve hiçbir asit veya bazdan (alkaliden) zarar görmeyecek yapıdadır. Bir elması kesebilen tek şey başka bir elmastır.

Doğal bir elmasın oluşumu milyonlarca yıl sürebilir; çünkü karbonun kristalize olabilmesi için çok fazla basınç ve inanılmaz miktarda ısı gerekir (1325°C yüksek sıcaklıklar ve 50000 kg/cm² gibi yüksek basınçlar). Bu derece yüksek değerdeki bir basıncı, Eyfel Kulesinin (Eiffel Tower) (9441 ton) tek el üzerindeki basıncına benzetebiliriz. Bu basınç değeri ile elmas oluşurken, bunun altındaki basınç değerlerinde ise elmas yerine grafit oluşur.

Önceleri nehir kenarlarından ve toprak altından çıkarılan elmas, madenciliğin ve ar-ge teknolojilerinin gelişmesiyle, okyanuslardan ve hatta buzulların diplerinden çıkarılmaya başlanmıştır.

Birçok alıcı mücevheratta kullanılan elmaslara aşina iken, çıkarılan elmasların çoğu mücevheratta kullanılan elmaslardan oldukça küçük ve daha az çekici olması dolayısıyla çoğunlukla ticari ya da endüstriyel amaçlarla kullanılır. Elmasın, sertliğinden dolayı endüstriyel aletlerde kullanılması büyük önem kazanmıştır.

Elmasın optik özellikleri ona güzellik ve kıymetli ziynet eşyası özelliğini vermektedir. Işığı kırma indisi çok yüksektir (2,417). Elmas ziynet eşyası olarak çok eski tarihlerden itibaren yaygın bir şekilde kullanılır. Elmasın esas kıymeti ise kesme tekniğinin gelişmesinden sonra (17. yüzyılın sonlarına doğru) başlamıştır. Elmasın kesilmesi yine elmasla yapılmaktadır. Elmasın özel kesilmiş haline ise pırlanta denir. Pırlanta üzerinde genelde 57 faset bulunur. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir.

Elmas sözcüğünün kökeni Yunanca Adamas’tan gelir. Fethedilemez anlamına gelen, yıkılmaz ve güçlü olanı tanımlayan bu kelime, zamanla diamant kelimesine dönmüştür.

Tabiattaki en olağanüstü madenin bedeninize temas etmesi olağanüstü bir ayrıcalıktır.

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması 86 karat olup çevresinde çift sıra 49 tane elmas ile bezenmiştir ve dünyada çok bilinen 22 elmas arasındadır. Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kaynak: Elmas (glt.org.tr)

Etiketler:

Elmas

  • 2 min read
Büşra Pırlanta

BEDAVA
İNCELE