İçeriğe geç
Mücevher Nedir?

Mücevher kelimesi, öncelikle, elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, safir, inci vb. ile donanmış veya onlardan yapılmış yüzük, kolye, küpe, bileklik vb. değerli takılar, süs eşyaları için kullanılır. Bir diğer anlamda ise bizzat bu değeri taşıyan pırlanta, elmas, zümrüt, safir, yakut, inci vb. değerli taşlar için kullanılır. Bu anlamıyla mücevher; uzun ve organik fiziksel-kimyasal süreçler ile oluşan, özgün (unique) özelliklerinden kaynaklanan cazibeleri, ender bulunmaları, kristal şeklinde olmaları ve şekillendirilmeye uygunlukları ve benzeri nedenler sonucu, özel değer kazanmış mineral, kaya ve taşlaşmış organik malzemeler için kullanılan genel bir tanımlamadır.

Günümüzde kullandığımız birincil anlamıyla bir mücevher, esas olarak iki unsura sahiptir; birincisi “maden” (montür), ikincisi ise “taş”. Maden olarak, altın gibi en kıymetli, uzun ömürlü ve yatırımlık madenlerle üretilen mücevherler; taş olarak ise tam değerli taşlar (elmas-pırlanta-zümrüt-safir-yakut) veya yarı değerli taşlar (sitrin, turmalin, blue topaz, aquamarine vb.) ile tasarımlanır. Bazen ise tam değerli-yarı değerli taşlar bir arada tasarımlanır.

Pırlanta olmayan bir kuyum ürününde, dikkate alınacak kısım yalnızca maden kısmıdır, kullanılan swarovski&atom&zirkon taşlar gramajdan düşülerek, öncelikle maden kısım fiyatlandırılır. “Pırlanta mücevherler”de ise mücevheri oluşturan her unsur bizatihi değerlidir. Pırlanta bir mücevherin madeni altın olarak değerli iken, üzerindeki taşlar da değerli taşlar olarak dolar bazında değerlidir. Ağırlıklı olarak, sadece pırlanta ile tektaş-beştaş-tamtur yüzükler ve baget mücevherler tasarımlanırken, bazen ise pırlanta ile beraber diğer tam değerli taşlar olan zümrüt-safir-yakut veya yarı değerli taşlar (sitrin, turmalin, blue topaz, aquamarine vb.) da tercih edilir.

Pırlanta olmayan bir mücevherin odak noktası altını iken, pırlanta bir mücevherin asıl odak noktası taşlarıdır. Geçmişte bir taşın pırlanta ölçümü için, pırlanta makinesiyle onaylanması yeterli iken, günümüzde pırlantanın ölçümü için birçok skala bulunmaktadır. Büşra Mücevherat olarak bünyemizde çalışan pırlanta uzmanları, binlerce pırlanta arasından en ışıltılı pırlantaların seçimi için uluslararası laboratuvar standartları ve disipliniyle çalışmaktadır. Pırlantanın değerlendirilmesi ile ilgili daha detaylı bilgi için 4C yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Sizinle en güzel bütünleşecek mücevheri seçmenizi dileğiyle…

Etiketler:

Mücevher Nedir?

  • 2 min read
Büşra Pırlanta

BEDAVA
İNCELE