İçeriğe geç
Safir
Safir

Safir, elmastan sonra en sert kristaldir. Yüksek ısılara dayanıklıdır. Bir ismi de “gök yakut” tur. (Safir ve Yakut aynı mineralin (Korindon/Alüminyum oksit) farklı bileşimleridir).

Safirin temel renk teması mavi olmakla beraber her çeşit renkten olabilir; maviden siyaha geniş bir renk skalasına sahiptir. Mavinin koyu tonları ve lacivert safirler yaygın olmakla beraber pembe, turuncu, sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde safirler de mevcuttur. Rengi, özünde barındırdığı elementlere göre değişir. Mesela Titanyum gibi bir element varsa kristal mavi yansıma verir, bundan dolayı rengi mavi olur. Krom elementi varsa kırmızıya yakın bir ton verir. (Krom elementi yoğun olduğu takdirde tam kırmızı olacaktır ki o zaman yakut olarak adlandırılmaktadır). Rengin doygunluğu da barındırdığı mineralin yoğunluğuna bağlıdır. Neredeyse her tonda bulunabilen safirde renk tercihi tamamen sizin zevkinize bağlıdır.

Tam değerli taşlar arasında bulunan safir, doğal yollarla zor bulunan taşlardandır. Mücevher sektöründe rağbet gören bir taş olan safir, genellikle yüzük, kolye, küpe ve gerdanlıklar üzerinde pırlanta taşlar ile birlikte kullanılır. 

Bütçeniz uygunsa renkli taşlarda 1 karat ve üzeri ağırlığa talip olmanızı öneririz. Çünkü değerli renkli taşlarda, taşın kendine özgü karakteristiğini, dokusunu ve ışıltısını daha iyi görebilir, enerjisini hissedebilirsiniz.  

Safirin diğer değerli taşlara göre bir ayrıcalığı, günlük ve spor kıyafetlerle kolaylıkla kombine edilebilmesidir. Safir taşlı bir takı günün her saatini ve her ortamı taşıyabilecek özelliğe sahiptir.          

Kimya’da Safir

Safir, Korindon/alüminyum oksitin (Al2O3) kristal formudur. Elmastan sonra en sert olan mineral grubundandır. Sertliği Mohs sertlik skalasına göre 9’dur. Saydam, cam parlaklığında ve türlü renklerde bulunur. Kırmızı renkli olanları dışında, bütün Korindon çeşitlerine safir (gök yakut) denir. (Kırmızı korindon ise Yakuttur. Safir ve Yakut aynı mineralin farklı bileşimleridir). Doğal olarak bulunur ya da üretilebilir.

Etiketler:

Safir

  • 2 min read
Büşra Pırlanta

BEDAVA
İNCELE