Yakut

Yakutlar olağanüstü taşlardır. Elmastan sonra en sert olan kristallerdir. (Safir ile aynı elementtendir.)

Yakut, göz alıcı güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir, Hindistan’da “Değerli Taşların Efendisi” adını yakıştırmışlardır. 

Nadir bulunan bir renge, kırmızının enerjisine sahiptirler.  Kırmızının çeşitli tonlarında olabilen yakut, pembeden eflatuna ya da kahverengimsi kırmızıya geniş bir renk yelpazesi sunmaktadır.

Yakut taşı pırlanta ile birlikte altın üzerine mıhlanarak, yüzük, küpe, kolye gibi takı modellerini süslemektedir. Daha düşük kalitedeki yakutlar ise gümüş ve altın takılarda kullanılmaktadır.
                     
Bütçeniz uygunsa renkli taşlarda 1 karat ve üzeri ağırlığa talip olmanızı öneririz. Çünkü bilhassa zümrüt ve diğer renkli  değerli  taşlarda, taşın kendine özgü karakteristiğini, dokusunu, ışıltısını ve  büyüsünü daha iyi görebilir hissedebilirsiniz. 

Yakutlar, dünyanın birçok yerinde, volkanik ve başkalaşım kayalarında ya da alüvyon tortularında aşınmış çakıllar olarak bulunur.

Amerika, Avrupa’da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır. 

En kaliteli doğal yakutların Tayland/Burma’dan çıkarıldığı düşünülmektedir. Bu yakutların çoğu kahverengimsi kırmızı bir renge sahiptir. Bunun yanında; Afganistan’da, Vietnam’da ve Pakistan’da çok kaliteli parlak kırmızı yakutlar çıkarılmaktadır. Hindistan, Rusya, Avustralya, Norveç ve ABD/Kuzey Carolina’da bulunanları ise çoğunlukla koyu renktedir.

Hakiki Yakut &Yapay Yakut Nasıl Ayırt Edilir?

Yakutun da doğal olmayanları yani insanlar tarafından üretilmiş olanları bulunmaktadır. Sentetik olarak üretilenler çok ucuza mal edilebilmektedir. İnsan yapımı yakutlar, gerçeğine çok yakın olan özelliklerde olabilmektedir. Suni olarak elde edilen bu yakutların içi incelendiğinde doğal olanlarda bulunmayan mikroskobik kabarcıklar ve oyuklar görülecektir. Bunlar, ışıkla birlikte ultraviyole ve kızılötesi ışınını da yansıtmadan geçirmektedirler. Tüm bunların yanında, farklı işlemlerle kalitesi artırılmış, özellikleri iyileştirilmiş yani difüzyona uğramış doğal yakutlar da mevcuttur.

Yakut takı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Yakut, pırlantadan sonra en sert taş olması nedeniyle darbelere oldukça dayanıklıdır. Parfümler, spreyler ve makyaj malzemeleri yakutun parlaklığının kaybolmasına neden olabilir. Köpüklü su ve diş fırçası yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir. Sonrasında bol su ile durulamak gerekir. Yakut her ne kadar sert bir taş olsa da, kullanılmadığı zamanlarda metal kısmının çizilip zarar görmemesi için diğer mücevherler ile karışık bir şekilde saklanmamalıdır.

Yakut hangi mücevherlerde kullanılır?

Yakut hem altın hem de gümüş metalleri ile birlikte işlenerek mücevher haline getirilebilmektedir.

En değerli ve kaliteli olanları ise pırlanta ile süslenerek kullanılır. Gümüş ürünlerde ve atom (swarovski) taşlarla ise maddi değeri çok daha düşük olan düşük kalite yakutlar tercih edilmektedir. Yüzükten kolyeye, küpe ve gerdanlığa kadar birçok takıda yakut taşı sıkça kullanılmaktadır. Yakut taşlı bir mücevher alırken; renginin yoğunluğuna, canlılığına ve işlem görmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Yakut hangi kıyafetlerle  kullanılır?

Yakut taşlı mücevherlerinizi; siyah, koyu gri, bordo ve özellikle bu aralar moda olan bej renginde kıyafetlerle güvenle kullanılabilirsiniz.  Yakut, asil, enerjik ve sıcak bir görüntü vermektedir. Uygun renkteki tercihen düz ve  desensiz fantezi kıyafetlerinizi zenginleştirirken, işle ilgili davetler ve toplantılarda dinamizminizi önce size sonra karşı tarafa hissettirecektir. Günlük hayatta hafif karatlar tercihiniz olabilir.

Yakut taşının faydaları nelerdir?

Yakut Taşının Manyetik Etkisinin;

·         Bedensel olarak; ateşli hastalıkları iyileştirdiği, kan dolaşımına pozitif canlandırıcı etkisi olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, sancıları azalttığı düşünülür.

·         Psikolojik olarak; Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını artırdığı bilinir. Yaşam enerjisi veren, huzursuz ve hassas insanları motive eden, bu insanlara hayat ile mücadele gücü veren, kişiyi sınırlamalarından kurtaran, diğer insanlarla empati kurmasını sağlayan bir taş olarak değerlendirilir.  Kişinin güzel rüyalar görmesini sağladığı ve dinamik liderlik özelliklerini arttırdığı düşünülmektedir.

·         Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının da taşıdır. 

Tarih

Yakut Taşı eski zamanlarda hanedan üyelerinin kendilerini kötülüklerden ve kötü enerjilerden korumak için taktıkları bir mücevher olmuş. Ortalıktaki tehdidin yüksekliği inanışa göre bu taşın karanlık kırmızılığını da körükleyen bir unsur olarak değerlendirilmiş. Söz konusu tehdit ortadan kaldığında ise taşın yeniden parıldadığına inanılmış. Bunun dışında yakut taşının kendine has bir hırsız önleyici yüzü olduğu  zannedilmiş. Buna göre yakut taşı iyi niyetlerle ele geçirildiğinde yeni sahibine de iyilik getirir, eğer hırs ve kötülükle edinilir ise onu ele geçirene sıkıntı olurmuş. Tabii bunlar geçmişten gelen masalımsı anlatılar:)

Kimya’da 

Yakut; alüminyum oksitin (Al2O3) kristal formudur.

Elmastan sonra en sert mineral Korindondur (Alüminyum Oksit). Cam parlaklığında, saydam ve türlü renklerde bulunur. Bu mineralin kırmızı renkli olanlarına Yakut denir. ( Aynı elementin Kırmızı dışındaki renkleri ise Safirdir. Safir ve Yakut aynı mineralin farklı bileşimleridir.)  Doğal olarak bulunur ya da üretilebilir.  Sertliği Mohs sertlik skalasına göre 9’dur.  Erime noktası 2050 °C dir.

Kırmızının çeşitli tonlarında olabilen yakuta kırmızı rengini veren içindeki krom elementidir.

Doğal olmayan yakutlar da bulunmaktadır. Sentetik olarak yapılanları ucuza maledilebilmektedir.

Yakutun sertliği ve dayanıklılığı çok yüksektir. Diğer bütün doğal değerli taşlar içinde daha sert olan tek taş elmastır.