ZÜMRÜT

Zümrütler baş döndürücü taşlardır. Eşsiz yeşil renkleriyle hayranlık uyandırırlar. Hayal edilebilecek en güzel, en yoğun ve en ışıltılı yeşile sahiptirler. Zümrüt yeşili. 

Değerli taşlar arasında ‘zümrüt’ün özel bir yeri vardır. Mücevherde kullanılan taşlar arasında pırlantadan sonra en değerli taş zümrüttür denilebilir. En üst kalitedeki zümrütler orta kalite bir elmastan dahi daha yüksek değerde olabilmektedir.

Takı üretiminde genellikle pırlanta ile birlikte kullanılan zümrüt, başta yüzükkolyeküpe olmak üzere gerdanlık ve bilekliklerde de kullanılan bir taştır. Kalite olarak daha düşük seviyede olan zümrütler ise sentetik taşlarla birlikte gümüş ve altın takılarda da kullanılmaktadır.

Bütçeniz uygunsa renkli taşlarda 1 karat ve üzeri ağırlığa talip olmanızı öneririz. Çünkü bilhassa zümrüt ve diğer renkli  değerli taşlarda, taşın kendine özgü karakteristiğini, dokusunu, ışıltısını ve büyüsünü daha iyi görebilir hissedebilirsiniz.  

Birçok toplumun kültüründe zenginliği simgeleyen zümrüt, bizim toplumumuzda da en çok tercih edilen renkli taştır. Parlak yeşilin yanı sıra, sarıya çalan ya da karanlık yeşil renklerine de rastlanmaktadır. Zümrütler çok nadiren kusursuzdur ve içlerinde genellikle yoğun izler ve damarlar barındırır. Bu yüzden çoğunlukla yağlanarak kusurlarının gizlenmesi, renginin canlılaşması sağlanır.  

Hakiki Zümrüt & Yapay Zümrüt Nasıl Ayırt Edilir?

Günümüzde zümrütler de laboratuar ortamında da üretilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan biri, her taşın kendine özgü bir kirliliğinin olması, yani içinde izler barındırmasıdır. 

Zümrütte bu iz ve damarlar, diğer değerli taşlara nazaran daha da yoğundur. Bunun yanında, yeşilin tonu da taşın her bölgesinde aynı değildir. Taşınız çok şeffaf ve renk dağılımı homojense şüpheyle bakmak gerekir.  İçi cam gibi tertemiz ve renk dağılımı tamamen homojen bir zümrüt bulmak imkansızdır diyebiliriz.

Zümrüt taşı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Zümrüt diğer kıymetli taşlar gibi sert bir kristal değildir. Oldukça yumuşak ve kırılgan bir taştır. Kırılgan bir yapıya sahip olduğu için, zümrüdü sert darbelerden itina ile korunmak gerekir. Aksi takdirde üzerinde çizikler hatta kırıklar oluşabilir. Yüzeyindeki pürüzleri gizlemek için zaman zaman bitkisel yağ ile ince bir tabaka halinde yağlayabilirsiniz. Zarar görmemesi için kullanmadığınız zamanlarda diğer takılarınızla temas etmeyecek şekilde saklamanız gerekir.

Zümrüt hangi mücevherlerde kullanılır?

Zümrüt mücevher üreticilerinin çok sık kullandığı bir taştır. Çoğunlukla yüzük, kolye, küpeve gerdanlıklar üzerinde pırlanta taşlar ile birlikte kullanılır.  Set olarak kullanabileceğiniz gibi tek olarak da kullanabilirsiniz. 

Zümrütlü bir mücevher alırken yeşil tonunun taş üzerindeki dağılımı ve içindeki izlerin mümkün olduğunca az belirgin olmasına dikkat edebilirsiniz. Ancak bu izlerin de, taşın doğallığının bir göstergesi olduğunu unutmamak gerekir. Yeşilin neredeyse her tonunda bulunabilen zümrütte  renk tercihi tamamen sizin zevkinize bağlıdır. 

Zümrüt hangi kıyafetlerle birlikte kullanılır?

Kullanacağınız takıdaki taşların rengi, görünümünüzün bütünlüğü için büyük önem taşımaktadır. Zümrüt ile pırlanta birleşimi bir mücevher kullandığınızda, düz ve desensiz bir kıyafet seçimi uygun olacaktır. Siyah veya beyaz renkte bir elbise iyi bir tercih olabilir. Zümrüt taşlı bir takıyı günü her saati ve her ortamda dikkatle kullanmalısınız.

Zümrüt taşının faydaları nelerdir?
Zümrüt taşının manyetik etkisinin;
•    Fiziksel olarak; Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbrekleri güçlendirdiği düşünülmektedir.
•    Psikolojik olarak; başarı ve doyum duygularını belirginleştirdiği bilinmektedir. Kişinin kendiyle barışık olmasını, komplekssizliği, sevgi dolu olmayı simgeler. Yaşama sevincini artırır. Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını kuvvetlendirir.  Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabır ifade eder.  
•    Koç, boğa ve ikizler burçlarının taşıdır.

Tarih

Zümrüdün yeşili hayatın ve ilkbaharın rengidir.  Derin sevginin rengidir. Yüzyıllarca güzellik ve sonsuz aşk anlamı yüklenmiştir. Eski Roma’da güzellik ve aşk tanrıçası olan Venüs’ün rengiydi. Bugün de hala birçok kültür ve dinde kutsaliyet atfedilen bir renktir. Birçok bayrakta yeşil hakimdir.   Katolik kilisesinde en doğal ve saf renk kabul edilmesi sebebiyle ayinsel bir değer taşımaktadır. İslamda ise cenneti sembolize ettiğine inanılmaktadır. 

Kimya’da Zümrüt (Be3Al2SiO6)

Beril mineralinin bir türüdür. Yeşil renkli, saydam tam değerli bir taştır.
Işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, yakın değerdeki diğer değerli taşlara oranla fazla parıldamaz. En kaliteli zümrütler Kolombiya’dan ihraç edilmektedir. Burada zümrütler damarlar içinde kalsit ve pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadirdir, zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller (kapanımlar) ve küçük lekeler içerir. Bunun sonucunda sentetik zümrüt üretimine istek artmıştır. Bu sentetik zümrütlerin özgül ağırlıkları ve refraktiv indeksleri doğal zümrütlere göre biraz daha düşüktür.
Ural zümrütü diye tanınan taş aslında zümrüt değil, grenadır. Brezilya zümrütü ise aslında yeşil turmalin, Cape zümrütü ise prehnittir. Ayrıca akşam zümrütü olarak da anılan taş peridottur ve zümrüt değildir.