İçeriğe geç
büşra pırlanta zümrüt
Zümrüt

Değerli taşlar arasında “zümrüt“ün özel bir yeri vardır. Mücevher sektöründe kullanılan taşlar arasında, pırlantadan sonra en değerli taş zümrüttür denilebilir. En üst kalitedeki zümrütler, orta kalite bir elmastan dahi daha yüksek değerde olabilmektedir.

Takı üretiminde genellikle pırlanta ile birlikte kullanılan zümrüt, başta yüzükkolyeküpe olmak üzere gerdanlık ve bilekliklerde de kullanılan bir taştır. Kalite olarak düşük seviyede olan zümrütler ise sentetik taşlarla birlikte gümüş ve altın takılarda da kullanılmaktadır.

Bütçeniz uygunsa, renkli taşlarda, 1 karat ve üzeri ağırlık tercih etmenizi öneririz. Çünkü bilhassa zümrüt ve diğer renkli değerli taşlarda, taşın kendine özgü karakteristiğini, dokusunu ve ışıltısını büyük karatlarda daha iyi görebilir ve hissedebilirsiniz.

Zenginliği simgeleyen zümrüt, bizim toplumumuzda en çok tercih edilen renkli taşlardandır. Parlak yeşilin yanı sıra, sarıya çalan ya da karanlık yeşil renklerine de rastlanmaktadır. Zümrütler nadiren kusursuzdurlar ve içlerinde genellikle yoğun izler ve damarlar barındırırlar. Bu yüzden çoğunlukla yağlanarak bir ölçüde iz ve damarların gizlenmesi, renginin canlılaşması sağlanır.  

Zümrütler, eşsiz yeşil renkleriyle baş döndüren taşlardır. Hayal edilebilecek en güzel ve en derin yeşil skalasına sahiptirler. Zümrüdün yeşili, hayatın ve ilkbaharın rengidir.  Yüzyıllarca sonsuz anlamlar yüklenmiştir. Eski Roma’da Venüs’ün rengiydi. Bugün de hala birçok kültür ve dinde kutsaliyet atfedilen bir renktir. Birçok bayrakta yeşil hakimdir.   Katolik kilisesinde en doğal ve saf renk kabul edilmesi sebebiyle ayinsel bir değer taşımaktadır. İslam’da ise cenneti sembolize ettiğine inanılmaktadır.   

Kimya’da Zümrüt 

Beril mineralinin bir türüdür (Berilyum-Aluminyum silikat-Be3Al2SiO6). Yeşil renkli, saydam, tam değerli bir taştır.
Işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, yakın değerdeki diğer değerli taşlara oranla fazla parıldamaz. En kaliteli zümrütler Kolombiya’dan ihraç edilmektedir. Burada zümrütler damarlar içinde Kalsit ve Pirit ile beraber oluşmuştur. Saf zümrütler çok nadirdir, zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller ve küçük lekeler içerir.

Bunun sonucunda sentetik zümrüt üretimine istek artmıştır. Bu sentetik zümrütlerin özgül ağırlıkları ve refraktiv indeksleri doğal zümrütlere göre biraz daha düşüktür.
Ural zümrütü diye tanınan taş aslında zümrüt değil, grenadır. Brezilya zümrütü ise aslında yeşil turmalindir. Cape zümrütü ise prehnittir. Ayrıca akşam zümrütü olarak da anılan taş peridottur. Bunların hiçbiri hakiki zümrüt değildir.

Etiketler:

Zümrüt

  • 3 min read
Büşra Pırlanta

BEDAVA
İNCELE