İçeriğe geç

İkinci El Pırlanta Alım-Satım

Bir ürün, az da olsa kullanılmış ise ikinci eldir. Pırlantasının kalıcı güzelliği veya altınının değerinden hiçbir şey kaybetmemiş olması, mücevherin artık ikinci el olduğu gerçeğini değiştirmez. Evet, biz, sizlerden gelen ikinci el mücevherleri, atölyemizde tamamen sıfırlıyoruz, ancak el değiştirdiği için, etik olarak “ikinci el pırlanta” kategorisinde paylaşıyoruz. 

Öncelikle sıfırlama işleminden bahsedelim: Sizden gelen ürünler, öncelikle pırlanta uzmanlarımız tarafından incelenir ve pırlantasının özellikleri belirlenir. Bu belirleme, bazen ürünün beraberinde getirdiğiniz sertifikasında yazan değerlendirmeden farklı olabilir; çünkü pırlanta uzmanlarımız, uluslararası laboratuvar standartlarında değerlendirme yapmaktadırlar. Akabinde ürün atölyeye gider. Önce tırnakları (pırlantayı kavrayan ince sütunlar) kontrol edilir, kullanıma bağlı gevşeme-eğilme gibi durumlar var ise düzeltilerek pırlantanın güven içinde olması sağlanır, sonra yüzüğün montüründe yamulma ve benzeri biçim kaybı var ise düzeltilir, sonrasında rodaj ile altınında istenilen renk sağlanır ve son olarak cila işlemi ile yepyeni ve kusursuz bir ürün elde edilir. Ancak ürün hala ikinci eldir. Çünkü ilk sahibinden ayrılmış ve ikinci veya üçüncü veya dördüncü… sahibini beklemektedir.

Büşra Pırlanta, “uluslararası sertifikalı ikinci el pırlanta” alım ve satımı noktasında bir merkez. İkinci el piyasasını biraz da biz belirliyoruz. Mücevheri, sizden mümkünse sertifikası ile, en iyi bedel ile satın alıyoruz; yukarıda detaylıca anlattığımız üzere, uzmanlarımızca yeniden değerlendiriyor, bakımını yapıyor, yeniliyoruz. Ve yapılacak işleme göre birkaç saat veya bir gün sonra Instagram’da sizlerle paylaşıyoruz. Satan kişinin de aynı şekilde takip edebildiği bu platformda şeffaf bir satış gerçekleştiriyoruz. İkinci el pırlantaların, sıfır üretilenlere nisbeten fiyat avantajı ve bir müddet sonra tekrar değiştirilmek istendiğinde daha az kayıp yaşanması sebebiyle (bu sebepleri “Pırlanta Yatırım Amacıyla Alınır mı?” yazımızda detaylı olarak anlatmıştık), çoğunlukla ikinci el mücevherlerimiz, paylaşıldığı saatler içerisinde hemen satılmaktadır. Hemen satılmayan ürünler ise aynı günün akşamı internet sitemizde satışa sunulmaktadır. Satışta olan ikinci el ürünlerimizi toplu olarak görmek için internet sitemize bakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Instagram sayfamızdaki yoğun akıştan dolayı, bazen satıldığı halde “Satıldı” notu düşülmemiş ürünler olabiliyor.

Hemen satılmayan ürünler neler, derseniz; bazen çok beklenmedik şekilde en değerli parçalar, hemen değeri farkedilemeyen bazı antika ürünler veya tasarımlar olabiliyor. İlginç bir şekilde, daha çok yabancı müşterilerimiz bu ürünlerin farkına vararak, satın almayı tercih ediyor ve devamını takip ediyorlar.    

İkinci el pırlantalarınız ne tür ürünlerden oluşuyor, derseniz, sınırlı bir konseptimiz yok. Sizlerden gelen ürünler üzere çeşit çeşit olabildiği gibi, yurtdışından bilhassa Almanya’dan gelen orijinal parçalar ve yabancı markaların kalan ürünleri olabiliyor.

Bize sıklıkla getirildiği ve telefonla sorulduğu için belirtelim; ham taş almıyoruz. Bu farklı bir uzmanlık alanıdır ve biz bu konuda sizleri uluslararası laboratuvarlara yönlendiriyoruz. Kuyumcukent’te bizim mağazamızın hemen yakınında bulunan uluslararası IGSL (International Gemological Science Laboratories) laboratuvarını, ulaşımı kolay bir seçenek olarak tercih edebilirsiniz.   

Yazımızı burada bitirirken, zihninizdeki, 2. el pırlanta-alım-satım sorularına bir ölçüde cevap verebilmiş olmayı umuyoruz. Klasik, modern, spor, antika mücevherler için sizleri Instagram sayfamıza ve sitemize bekliyoruz.  

Keyifli Alışverişler 💎

İkinci El Pırlanta

İkinci El Pırlanta Alım-Satım

  • 3 min read
Büşra Pırlanta

BEDAVA
İNCELE